Kasları protein oluşturur. Ağır kassal çalışmalar esnasında organizmada protein kaybedilir düşüncesi performansı etkilemek amacıyla diyette fazla protein verilmektedir. Protein, dokuların yapımı, tamiri, hormon, enzim, antikor yapımında kullanılan önemli bir unsurdur. Organizma enerji kaynağı olarak karbonhidrat ve yağları kullanır. Proteinlerde 22 amino asit vardır.

Lösin, Lizin, İzolisin, Valin, Metionin, Fenilalanin, Treosin, Triptofan bu amino asitleri organizma sentez edemez, bu nedenle besinlerle alınmalıdır. Nebati proteinlerin değeri hayvansal proteinlere göre daha düşüktür, mümkün olduğunca total proteinin %30-50’sinin hayvansal olması tavsiye edilir.

Biyolojik yönden süt ve yumurta ideal A.A. oranına sahiptir. Proteinli maddelerin organizmada yakılma ürünleri azotlaşır ve idrarla atılır. Celeyova-Polonyalı haltercilerde kilo başına verilecek kalorinin 58-77 kilolar arasında değiştiğini 78 kilogramlık bir haltercinin günlük total gereksinimin 4500-6000 Kcal arası olduğu ve kilo başına düşen protein ihtiyacının 2-2,8 gram arasında değiştiğini iddia etmiştir. Antrenmanlar kaslarda protein sentezini arttırır. Bu ise kassal hipertrofiye götürür.

Bir kasın enine kesit yüzey büyüklüğü kas kuvvetinde rol oynayan önemli bir faktördür. Fazla protein alımının çeşitli organik bozukluk meydana getirdiğine rastlanılmakla birlikte, diyette protein arttıkça asimilasyonun azaldığı bilinir. Diğer taraftan protein metabolizması sonucu meydana gelen metabolitler genellikle toksittir ve bu metabolitler böbreklerden atılır. Fazla protein alımı böbreklere yükleme yapmak demek olur. Toksik maddelerle birlikte fazla miktarda su götüreceğinden organizmada dehidratasyona meyil artar.

Categories: Beslenme

Yorumlar