HGH ( Human Growt Hormon – İnsan Gelişme Hormonu ): Daha büyük kaslar geliştirir ve vücut yağını daha hızlı bir metabolizma ile yakar.

G.H.’nin 1980’de Tokyo Üniversitesi’nde yapılan araştırmalara göre tespit edilen görevleri:
1- Vücuda proteini eriterek kullanıma hazır hale getirme
2- Nükleik asit sistemini organize ederek erimiş proteinleri harabiyete uğrayan adalelere göndermek.
3- Vücut geliştirme çalışmalarında adale birimleri harabiyete uğramaktadır. G.H. ise proteinle ( amino asit ) birlikte harabiyete uğrayan adale birimlerini tekrar eski haline getirerek eski halinin üstüne ve dolayısıyla eski ölçüsünün de üstüne çıkarmaktır. G.H. merkezi beyinde bulunan ve kan yolu ile tüm vücudu etkileyen bir hormondur.

G.H. uyku esnasında faaliyete geçer. Sabaha karşı 5-7 civarında azami seviyeye ulaşır. Bazı maddeler G.H. faaliyetini azalttığı gibi bazı maddeler de arttırır. Eğer G.H. faaliyetini arttıran maddeler alındı ise sabah 7-9 civarında uyanıldığında kanda bol miktarda G.H. bulunacaktır. G.H.’ın aşırı faaliyetinden, vücuttaki yağlarımız, yağ asitleri de kanda eritilmeye hazır durumda olacaktır.
Bu yağ asitleri sabah erken saat çalışılmasıyla eritilip harcanmaz ise akşama kadar eski durumuna yani yağa dönüşecektir.

G.H. hormonunu daha aktif hale getirmek için:
1- Uzun ve derin bir uyku
2- B6 vitamini hem daha rahat uyumaya yardımcı olur hem de G.H.’yi aktif hale getirir.
3- Natürel C vitamini de hem uykuya yardımcı olur hem de G.H.’yi faaliyete geçirir.
4- Triptofan amino asidi kullanımı da aynı şekilde uykuya ve G.H. faaliyetine etki eder.
( Triptofan’ın sentetiği zararlıdır. Bu vitaminin etkisini göstermesi için B6 vitamini gerekir.)
5- Kan şekerinin düşük olması ve düşük tutulması artan G.H. faaliyeti vücuttaki yağ depolarının devamlı eksilmesini sağlar.
Yağsız, tuzsuz ve nişastası az olan karbonhidratlar kan şekerini düşük tutmaktadır. Bu anlamda en iyi besin pirinçtir. Daha sonra makarna ( yağsız-tuzsuz ) gelir. 3 Arginin amino asidi ile  1,5 Ortinin amino asidi de G.H. faaliyetini etkiler. Kalsiyum, şeker, throsine ve Triptofan, lizin, Arginin amino asitleri faaliyeti azaltır. Aspartanik asit G.H.’ı etkileyip iyi çalışmasına yardımcı olur.
Sarımsak Kapsülleri: Potasyum, fosfor, B, C vitaminleri içerir. Kalsiyum ve protein de ihtiva eder. Tansiyon düşürücü, dolaşım sistemini koruyucu, kandaki fazla glikozu temizleyici etkisi vardır. Piyasada kapsül olarak ta satılmaktadır.
Arı Sütü: Hormonal bir salgıdır. Pantotanik asitbiotin, nükleik asit, B6 açısından zengindir. Bilinen 20 amino asidin çoğunu içerir.
Bira Mayası: Minerallerin bilinen en iyi kaynağıdır. B12 hariç tüm B vitaminlerini içerir. 16 adet amino asit, 18 mineral, 17 vitamin mevcuttur.

İnosine: Kan akışını hızlandırarak oksijeni adaleye daha kolay taşır. Kalp adalesini düzenleyici etki yapar, adale hücresindeki protein sentezini arttırarak anabolik işlev görür. Adaledeki ATP üretimini arttırır.
Karaciğer Tozu: Orijinal besin değerinin büyük bölümünü saklanacak şekilde sığır karaciğerinin düşük ısıda vakumlanarak kurutulmuş şeklidir. Yaklaşık %65 protein içerir. Bu tabletler A,B,C,D vitaminleri, demir, kalsiyum, fosfor açısından zengindir. Her türlü yiyecekle birlikte alınabilir. Sporculara dayanıklılık sağlamasıyla bilinir. Bunun sebebi Cytochrome P 450 adlı bir maddeyi içermesidir.

HORMON SALGI BEZİ TEFAMLARI
Hormon bezlerini doğal bir şekilde uyarırlar ve gelişmenin artmasını sağlarlar. Doğal yollarla elde edildiğinden yan etkileri yoktur. Vücudun vitaminleri tam kullanabilmesi için hormon salgısının da tam olması gerekir. Boş mideye bazı amino asit tabletleriyle birlikte alındığında optimum etki sağlar.

S.O.D: En çok bilinen protein enzimlerinden biridir. Vücutta yağ yandığında bir takım zehirli maddeler hücrelerden atılır ve bunlar kanda serbestçe dolaşmaya başlarlar ve hücrelere saldırarak bunların yıkımına neden olur. S.O.D. bu atık maddeleri yok edici bir işleve sahiptir. Hücre tahribini engellediğinden yaşlanmayı yavaşlatıcı özelliğe de sahiptir.

Categories: Fizyoloji

Yorumlar