Temel olarak beslenmenize çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Besinleri Karbonhidratlar,Proteinler,Yağlar olarak sınıflandırabiliriz.

Kas gelişimi için protein şarttır protein olmazsa kas olmaz şunuda ayrıca belirtelimki vücutgeliştirme kas kütlesi olarak kilo almaya dayanır bodybuilding adı üstünde birşeyler inşaa etmek demektir siz inşaata gereken malzemeleri koyacaksınız ki inşaat yükselsin…

Protein : Et ve türevleri – Bakliyat ürünleri – Peynir & Süt türevlerinde bulunur vücut ağırlığının her 0.9kg için protein ihtiyacı 1gramdır süper gelişme programlarında ise vücut ağırlığının her 0.9kg için 1.5gramdır bundan aşağı alınacak protein kas gelişimini olumsuz etkiler fakat alınacak fazla proteinde extra katkı sağlamaz… antremandan sonra protein almak daha yerinde olacaktır

Karbonhidratlar : Bu besinler kan şekerini yükseltmek kaydıyla adelelere enerji sağlar alınan proteinin en iyi değerlendirilmesi için antreman sonrası biraz alınmasında yarar vardır antremandan 2 saat önce alınması gerekmektedir antreman esnasında midenizin dolu olması performansınızı etkiler genelde basit şeker olarak adlandırılan pirinç pilavı & makarna & meyve gibi ürünlerden karşılanması daha uygun olmaktadır yağlarda gereklidir fakat aşırısı vücudun yağlanmasına sebep verir ve dengeli bir beslenme programında hepsi bulunmalıdır

A-MONOSAKKARITLER (Basit Sekerler)
1- Glikoz (üzüm sekeri)
2- Fruktoz (meyve sekeri)
3- Galaktoz (6 karbonlu monosakkarit)

B-DISAKKARITLER
1- Sakkaröz (çay sekeri)
2- Laktoz (süt sekeri)
3- Maltoz (malt sekeri)

C-POLISAKKARITLER
1- Nisasta (bitkilerdeki depo karbonhidrat)
2- Glikojen (kas ve karaci i depo karbonhidrat)
3- Sellüloz (posa)

GLIKOZ:
Insan vücudunda serbest halde kanda bulunur (100 mi. kanda 70 – 90 mg. civarinda). Beyin dokusu ve alyuvarlar (eritrositler) enerji yakiti olarak sadece glikozu kullanirlar. En çok üzüm ve üzümden yapilan yiyecek ve içeceklerde, bal da bulunur. Saf olarak eczanelerden de temin edilebilir.

FRUKTOZ:
Meyve sekeridir. Pekmez, üzüm, incir, dut’da ve % 50 oraninda bal da bulunmaktadir.

SAKKAROZ:
Genelde seker pancari ve seker kamisindan elde edilir.

LAKTOZ:
Süt sekeri ve hayvansal kaynakli bir sekerdir. Insanlarin sütünde de bulunur.

NISASTA:
Bir çok glikoz molekülünün birlesmesinden meydana gelmistir. Bitkilerin tanelerinde, tohumlarinda ve yumrularinda depo edilmis halde bulunan bir karbonhidrattir. Bitkilerin enerji deposudur. Sindirimi agiz ve ince barsaklarda olmak üzere kademeli oldugu için daha uzun sürer. Barsaklarda glikoza çevrilerek kullanilir.

GLIKOJEN:
Insan ve hayvan vücudundaki karbonhidratin depolanmis seklidir. Gerektiginde hemen kullanilabilecek yedek enerjidir. Insan vücudunda 350 g. civarinda glikojen vardir. En fazla karaciger ve kaslarda bulunmaktadir.Kurumaya ve mantarda da bulundugu bilinmektedir. Çalisma sirasinda glikojen ATP (adenozin trifosfat) üretmek için glikoza dönüsür. Karbonhidratlarin glikojen olarak depolanmasi sirasinda 1 g glikojen 2.8 cc su tutmaktadir.

SELLÜLOZ:
Bitkisel yapida yer alirlar.Yiyeceklerin sindirilemiyen kisimlaridir (posa). Günlük diyetimiz 10-15 gram kadar sellüloz içermektedir. Agizdan alinan sellülozun % 43′ü diski ile atilmaktadir. Barsak hareketlerini artirarak, barsagin düzenli çalismasini saglarlar. Kabizligin önlenmesinde ve mide ile barsaklarda dolgunluk hissi sagladigindan zayiflama rejimlerinde önerilir. Çig ve kabugu ile yenen meyve ve sebzeler ile kepekli tahil ürünleri sellüloz yönünden zengin yiyeceklerdir.

Diyet : Diyet vücuttaki fazla yağın atılması için son derece gereklidir. yağlı bir vücut görünümü kötü kılması yanında vücudun kaslarının temiz görünmesi için diyet gereklidir. bazı vücutlar vardırki yağı zor atar bazı vücutlar vardır ki yağı çok çabuk atar…. bu duruma görede diyet programları uygulanmalıdır. Diyet gerçekten ciddi bir iştir temelinde az enerji almak esastır örneğin günlük kalori ihtiyacınız 3000 siz bu kalori ihtiyacınızdan daha düşük bir değer alırsanız örn 2000 kalori vücut kalan 1000 kalorilik enerji dilimini yağ depolarından kullanarak enerjiye çevirecek ve kilo vermeye yağ kaybetmeye başlamış olacaksınız fakat iş bu kadar basit değil besin değerleri vb…. özellikler çok ciddi bir iştir ve bu nedenle bir diyetisyenden yardım almak yerinde olur şunu unutmayınki çabuk verilen kilolar çabuk geri alınır ve diyet kesinlikle “aç kalmak değildir” sadece az yemek & performans harcama ile birlikte yapılan organize bir iştir.

Categories: Beslenme

Yorumlar